Za testo je potrebno:½ kg brašna
1 kesica suvog kvasca (ja koristila baš Dr Oetker)
80 gr šećera
½ kašičice soli
1 kesica vanilin šećera (takodje ispoštovala Dr Oetker – a )
4 žumanca
80 gr margarina
250 ml mlakog mleka
1 kesica suvog kvasca (ja koristila baš Dr Oetker)
80 gr šećera
½ kašičice soli
1 kesica vanilin šećera (takodje ispoštovala Dr Oetker – a )
4 žumanca
80 gr margarina
250 ml mlakog mleka
U originalu još ide:
3 kašike ruma
½ bočice Dr Oetker arome limuna
3 kašike ruma
½ bočice Dr Oetker arome limuna
Za filovanje:
može džem od kajsija, može eurokrem…nekih 200 gr
može džem od kajsija, može eurokrem…nekih 200 gr
Za prženje:
najbolje svinjska mast oko ½ kg ali zavisi od posude u kojoj se peče
najbolje svinjska mast oko ½ kg ali zavisi od posude u kojoj se peče
Za posipanje:
50 gr šećera u prahu sa kesicom vanilin šećera (može opet čika Dr)
50 gr šećera u prahu sa kesicom vanilin šećera (može opet čika Dr)
Mleko ugrejete da bude mlako i u njemu rastopite margarin. Stavite sa strane. Pomešate brašno sa suvim kvascem. Tome dodate šećer, so, vanilin šećer, promešate, dodate malo promućkana žumanca i na kraju, mlako mleko sa otopljenim margarinom.
Molim vas domaćice, poslušajte savet (nemojte biti tvrdoglave kao ja)…pripremite zatim mikser i dodatke za mešenje testa. Ja to sve uvek rukom, ali ovo je srednje meko (ili srednje tvrdo) testo i može se divno uraditi mikserom, tačnije, bolje nego rukom.
Dakle, sve sastojke polagacko umešamo mikserom sa dodatkom za mešenje na najsporijoj brzini (to valjda da brašno ne leti na sve strane) pa kada se malo sjedinilo, prebacimo na punu brzinu, tačnije, ubacimo u petu i mutimo…mutimo…mutimo, sve dok masa ne bude kompaktna i ne počne da se odvaja od činije i ne počnu mehurići da se pojavljuju. E…da, malo počne i ruka da boli. Onda znate da je ok, spremno za mirovanje. Prekrijete testo krpom i stavite na toplo nekih 45 minuta. Ja obično pokrijem testo nekim ćebencetom.
Za to vreme, možete pripremiti neku supicu, čorbicu, kako biste kompletirali ručak. Kod nas je to bila krompir čorbica.
Kada je testo naraslo, udvostručilo se…spremno je za dalju pripremu diiiivnih krofni (al sam dosadna). Malo pospete testo brašnom i izvadite ga na blago pobrašnavljenu (nisam sigurna da je ovo ispravna reč) dasku. Malo ga rukom sjedinite u jufkicu. Sipate brašna na mesto gde ćete razviti testo i onda to i uradite. Razvijete ga u pravougaonik na nekih ½ cm debljine.
Otprilike markirate okularima polovinu i na jednoj polovini označite modlicom mesta za krofne, blago utiskujući krugove. To je iz razloga da znate naciljati sredinu za eurokrem, tj. razmak izmedju filovanja. Ja s
am dobila nekih 12 krofni, pošto sam sa malo većom modlicom radila (to je onda već modla…ne modlica). Nakon toga, u sredinu svakog označenog kruga stavimo eurokrema, ne premalo, ne previše, kašikicu recimo. Tada pažljivo prebacimo drugo polovinu testa preko ove sa eurokremom i stisnemo ivice. Ostane nam testo sa nekim planinicama. Sada vadimo modlom krofne i poslažemo ih na brašnom posutu dasku. Možemo ih prekriti krpom i ostaviti tako da stoje i vidno narastu. Kada narastu, spremne su za najosetljiviji deo – pečenje.
Otopite mast u nekoj dubljoj posudi. Moje dosadašnje loše iskustvo je štednja masti i preširoka posuda, pa mi dno krofni uvek izgori. Dakle, uža posuda i otopljene masti da bude barem 2cm dubine…barem
E sad…tu negde oni navode da temperatura treba da bude nekih 160°C. Ja nemam pojma kako to da izmerim. Pošto koristim gas, stavila sam na manju ringlu i na neku polovinu plamička namestila. Znači, ni kada sam topila mast nisam stavila na prevruće, da ne bi gorela.
Narasle krofne stavljamo na mast da se peku. Meni je stalo po dve ali vredelo je strpljenja . Stavljamo ih u mast tako što onaj deo koji je bio gore kada su se dizale, sada spustimo dole u mast. Ovo mu dodje kao važan detalj, jer sam prvi put tako radila i prvi put su mi izgledale kao prave krofne .
Dok pečemo prvu stranu, poklopimo posudu i pečemo nekih 2 minuta, meni nije trebalo više a opet, nisu gorele. Tada otklopimo i prevrnemo i drugu stranu da ispečemo…isto nekih 2 minuta. Tada vadimo krofne nekom rupičastom kašikom na tanjir obložen salvetama, kako bi upile višak masnoće. Prebacimo ih u tanjir kada se malo ocede i pospemo prah šećerom (ko voli, ja zbog nekih mojih ukućana to nisam uradila odmah, nego samo onima koji vole).
Dalje…ostali su nam komadići kada smo vadili krofne. Njih nisam premesila, jer mi nekako bude tvrdje testo posle toga. Takve sam iscepkala na manje i ostavila takodje da narastu zajedno sa krofnama.
Kada su se krofne ispekle, ispekla sam i komadiće i njih sve ocedila na salveti, za njih nisam pitala – već sve posula prah šećerom. Ovo su se pokazale odlične grickalice.
Konačan rezultat – svi sretni, po tri krofne na svakog, za ručak sasvim dovoljno, za neku drugu priliku – dupla porcija! Recept jeste malo poduži ali mislim da će svako iz njega znati napraviti odlične krofne.
Prijatno i uživajte!!!