Open top menu
petak, 27. lipnja 2014.




Sastojci

Džem

2 kg šljiva
1 kg šećera (možete smanjiti šečer ako su šljive slatke)
2 dcl vinskog octa (može i malo crnog vina (1 dcl octa 1 dcl vina)
1/2 dclruma
1 žličice cimeta u prahu   klinčiča mljevenih ili cijelih, malo kardamoma ali to po želji   vanilin šečer ili štapić od vanilije istrgati srž   dodati i *čokolade* ako volite

Pekmez od šljiva bez šečera

5 kg šljiva
eventualno cimet i klinčići   ali ide bez ičega

Pekmez pečeni u rolu :

5 kg šljiva
1 kg šečera
1 dcl vinski ocat   ne dodajem ništa ali se može dodati slijedeće
 ako volite vanilin šečer , đumbir ili cimet   klinčiće pa i rakiju ili rum   kardamom klinčiće stavite po želji   kardamom klinčiće stavite po želji   dodajem obavezno vinski ocat   a crnog vina može 1 dcl




Priprema:
1
Ovo je po bakinom receptu za pekmez  samo sam si prilagodila i olakšala da ne stojim non stop uz peć i mješam, sve je isto samo ga umjesto kuhanja na peći pećem u pećnici i malo duže nego prema receptu iz bakine bilježnice..
Još ako imate ličke šljive, pa ga pečete tj. kuhate u kotlu velikom  na otvorenom.. E tako se nekad  radio pekmez i džem u Lici..u mojoj dragoj Gackoj dolini
2
Operite i očistite šljive od koštica, raspolovite ih pa usitnite na polovice i četvrtine jedan manji dio na manje kockice. Pospite šećerom i ostavite ih u posudi preko noći. Malo ostavite šećera za rastopit s vinskim octom.  Netko dodaje šečer pri kraju.. probala sam  nište ne mijenja na stvari..Moja baka  stavljala je odmah šečer a šogorica  stavlja  pred kraj kuhanja a radi ga u kotlu na otvorenom.
ŠEČER možete smanjiti  po ukusu i  na 5kg  sam stavila 1kg  ili na 1/2kg  ili po 1 kg 20 dag  no ovisi koliko su šljive slatke a i koja vrsta.
3
Sutradan vinski ocat zakuhati u širokoj posudi… dodati mu ostatak šećera. Kad nastane gusti sirup od šećera i octa, dodajte šljive, zatim staviti u široku padelu pokriti folijom kikiriki posudu ili tzv. peku, ili na lim za pećenje kolača (pokriti folijom ili zaštiti stjenke pećnice folijom), dodati šećer, vaniliju, cimet, kardamom , klinčiće vinski ocat i crno vino ako želite.. Staviti u pečnicu zagrijanu na 200°C a poslje smanji na 180°C. Džem se peče u pećnici oko dva do dva i pol sata i do 3h (uvijek duže kuham ili pećem nego po receptu i nikad mi se nije pokvarilo) uz povremeno miješanje. Pogledam češće tj savakih 20-30 min.Stjenke pećnice zaštitim alufolijom pa imate manje za čistititi. Šljive će mijenjati boju od rozkaste te, do crvenkaste i na kraju ljubičaste, zbog vinskog octa  i vina ima jako ljepu boju.
4
Kada džem ili pekmez bude lagano gust i taman, oko pola sata prije kraja  dodajte mu rum i začine, cimeta i klinčića volim stavit više, ali to je stvar ukusa. Kod mene u Gackoj dolini se stavljao samo šljive i šečer i malo vinskog octa zbog boje. Dobro promiješati da se svi sastojci prožmu ili kako se to kaže sljube.  Pekmez  duže se peće  npr. po 1 kg  do 1,5h   ili u  kikiriki posudi  stavim 3kg  šljiva i pekmez   do 3h --par puta promiješati dok ne dobije čvrstinu a džem  malo kraće prepolovljene šljive cca 1kg 1h  a ovisi i o šljivama. Kikiriki posuda ima poklopac  i pekmez ili džem ne šprica  a možete staviti i široku veću posudu koja stane u pećnicu i pokrijte alu folijom a vrata zaštite folijom(to uvijek radim i kad  pećem meso i druge stvari  i pećnica mi je kao nova)
5
Ulijte u staklenke predhodno zagrijane u pećnici na 120°C oko 20 minuta. Zamotati u deku  položenu na pod  element  i omotajte staklenke ako ih je puno..da se hladi jednu noć i drugi cjeli dan ( ja ostavim dva dana..cca 48h). Ostavite džem nekoliko dana na suhom i tamnom mjestu jer bolji što duže stoji, nakon mjesec dana će biti idealan Volim ga jer se osjete komadići šljiva. ovo gore na slici je star 10 mj od prošle godine. Savjet:Tegle ugrijati u pećnici, čepove (iskljucivo metalne) isto tako,.... vrući džem sipati u vruće tegle..omotati dekom i ostaviti 48 sati dase skroz ohladi. Ako je manje teglica  možete ih ostaviti u zatvorenoj toploj pećnici  isključiti je  i neka se ohladi tako skroz preko noći... Ima i ovaj jednostavan način  da teglice  preokrenete tople   naopako kao što to radi anka56  i  preokrenite tegle naopačke na poklopac na par minuta  i vratite u prvobitan položaj ( tako se vakumira i ne trba umatati u deke  ali tao radim godinama pa je to već navika i povjrenje da mi se pekmez ili džem ne pokvari godinama). Ostavite da se ohladi...
6
U ovaj recept nije potrebno dodavati konzervans, jer će se ovako pripremljeni džem, u ostavi na hladnom i tamnom potrajati preko zime. Ovakav starinski način pripreme je praktičan, jer se ne mora stajati uz džem cijelo vrijeme i miješati tokom kuhanja, već je dovoljno nekoliko puta promješati za vrijeme pečenja u pečnici. Nedavno još nije bilo šljiva imala sam smrznute šljive za knedle i ovaj džem i napravila sam odličnu pitu ili tzv tart od šljiva i još slika pite prije pećenja i jedan komadić pite izbliza
7
PEKMEZ OD ŠLJIVA BEZ ŠEČERA
 Potrebno je izdvojiti dio šljiva ili količinu na 5kg . Posve zrele šljive oprati napraviti u pripremi kao za džem i kad su odstajale preko noći ujutro ih propasiram tj sameljem u multipraktuku(blender)malo ih kuhati 20 minut i premjestim u pecnicu. Svakih 20-tak minuta pogledam (pokrijem folijom to mi je najednostvnije) i promješam . Kad se smanji skoro na pola a miješajući vidite dno pekmez je gotov. Kuhanje se skrati a pekmez duže traje što je gušći Bez šečera i ičega može i do dvije godine trajati.
Za pekmez sa šečerom sve isto samo dodam šečera i malo vinskog octa i ništa više jer volimo okus šljiva čisti ali se može dodati limunova korica  i limunov sok, vanilin šečer, likera  mrvu..đumbir, klinčići, cimet ono što volite pa i čokoladu za kuhanje uz vinski ocat volim dodati. Moja baka je dodavala 1 štamplek rakije i octa te šečer i šljive.Spremiti isto u staklenke kao i džem gore je opisano. *Ako želite da se kožica osjeti onda NE mljeti u blenderu nego ih na pola i četvrtine i pečeje malo skratiti tj pratiti da se kožica osjeti.
8
Može se dobiti i pekmez sa kožicama onda ih prepolovite i kuhajte  tj pecite...i provjerite  kad se dosta zgusne  vidjet ćete i sami osjetiti nakon 1,5-2h kako se kožica sfrče... i sve ostalo napravite kao  u navedenom..pod br.7

Posluživanje
Za šljivu se može reći da je zaštitni znak svake smočnice. Bilo da je u pitanju džem, pekmez, kompot ili rakija. Sigurno je manje poznato da *šljiva obiluje vitaminima od kojeg se posebno ističe beta – karoten. Sadrži topljiva dijetetska vlakna koja djeluju kod sniženja kolesterola u krvi*. Niska energetska vrijednost samo su od nekih dobrih strana ove voćke. Nije važno suhe, svježe, u kompotu ili pekmezu šljive su dobre za organizam. *Šljive sadrže idealnu kombinaciju vitamina*.
zANIMLJIVO JE da niti jedan vitamin u šljivama nećemo naći u izrazito velikoj količini, ali u kombinaciji se nalaze u omjeru koji je optimalan za organizam. Šljiva je pravi multivitamin. *Šljive su posebno korisne za živce, mentalnu sposobnost, te jačaju organizam, a nezasićene masne kiseline u šljivama štite staničnu membranu*.
Floating Vertical Bar With Share Buttons widget by techiterian